منابع آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد صنایع غذایی 94 | جزوات ارشد صنایع غذایی سراسری 94 | سوالات ارشد | کتاب ارشد | جزوه های ارشد صنایع غذایی | جزوات تضمینی ارشد صنایع غذایی | tests resources food industry sites

Category: مقالات صنایع غذایی

انواع آب معدنی | مقالات علوم و صنایع غذایی

سایت ارشد صنایع غذایی ( foodsenior.ir ) مقالات علوم و صنایع غذایی : انواع آب معدنی

انواع آب معدنی

آب معدنی ، موضوعی است که با نزدیک شدن به فصول گرم سال، بحث درباره آن دوباره به صورت جدی شروع می شود.
از آنجایی که آلودگی آب‏ عملا میتواند باعث انتشار عوامل بیماری‏زای باکتریایی , ویروسی و انگلی شود آن قدر از بیماریهایی مثل وبا، ای کولای، ژیاردیا و غیره شنیده ایم که شاید تنها راه چاره را در استفاده از همین آبها دیده ایم. در همین راستا، اکثر کارشناسان بهداشتی، توصیه می کنند از آبهای بسته بندی برای آشامیدن استفاده کنیم لذا در حال حاضر کم نیستند افرادی که آب مصرفیشان را به این نوع آبها محدود کرده اند.
آبهایی که در بطریهای پلاستیکی عرضه میشود ،دیگر در اکثر سوپر مارکتهای کشور به راحتی می شود از آنها پیدا کرد. البته حق هم همین است.
اما می خواهم نگاه جدی بر این آبها داشته باشیم،به همین خاطر بهتر است ابتدا برای خوانندگان مشخص شود که “آب معدنی طبیعی” اساسا به چه آبی گفته می شود:

آب معدنی طبیعی
آبی است که با آب آشامیدنی به دلایل زیر قابل تشخیص باشد:
الف- بوسیله محتوای املاح معدنی خاص، عناصر کمیاب و دیگر ترکیبات مشخص می گردد.
ب- از منابع طبیعی مانند چشمه و نقاط حفاری شده از سفره های آب زیر زمینی بدست می آید، و کلیه اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از هرگونه آلودگی یا تأثیرات خارجی روی کیفیت آن باید انجام گیرد.
ج- ترکیبات آن در فصول مختلف سال از ثبات نسبی برخوردار است.
د- تحت شرایطی که ویژگیهای آن تغییر نکند ،جمع آوری می شود.
ه- در نزدیکترین محل ممکن به سرچشمه آب، تحت شرایط بهداشتی خاص بسته بندی می شود.
و- هیچگونه فرآیند پالایش به جز فرایندهایی خاص که مورد تایید استاندارد است روی آن انجام نپذیرفته باشد.
و اینکه آب معدنی طبیعی به چند نوع وجود دارد:

آب معدنی طبیعی گازدار
آب معدنی است که پس از پالایش های( اعمال تصفیه صرفا می‏تواند شامل جدا کردن مواد معلق , صاف کردن , هوا دادن و در صورت لزوم حذف یا وارد کردن اکسید دو کربن ( CO2 ) باشد) مجاز طبق استاندارد و بسته بندی دارای دی اکسید کربن به همان میزانی است که آب معدنی در سرچشمه آب داشته است و بطور آشکار تحت شرایط فشار و دمای عادی متصاعد می شود.
یاداوری این نکته ضروری به نظر می رسد که گازدار کردن آب معدنی باعث کاهش آلودگی میکروبی شده و یکی از راه‏های کنترل و پیش‏گیری از بیماری‏های روده‏ای است ولیکن این روش نمیتواند جایگزین رعایت ضوابط بهداشت تولید و شرایط ساخت خوب شود .

آب معدنی طبیعی بدون گاز
آب معدنی است که بطور طبیعی و پس از پالایشهای مجاز طبق استاندارد و بسته بندی فاقد
دی اکسید کربن به میزانی است که بطور آشکار تحت شرایط فشار و دمای عادی متصاعد گردد.

آب معدنی طبیعی گاززدایی شده
آب معدنی است که پس از پالایشهای مجاز طبق استاندارد و بسته بندی، میزان دی اکسید کربن آن بطور خود بخود یا غیر خود بخود حذف شده است.

آب معدنی طبیعی غنی از گاز (دی اکسید کربن)
آب معدنی است که پس از پالایشهای مجاز طبق استاندارد و بسته بندی، دارای دی اکسید کربن به میزان بیشتری نسبت به مقدار آن در محل منشاء آب باشد. ضمناً این گاز از خود منشاء آب معدنی طبیعی تأمین می گردد.

آب معدنی طبیعی گاز دار شده
آب معدنی است که پس از پالایشهای مجاز طبق استاندارد و قبل از بسته بندی از منبع دیگری گاز به آن اضافه می گردد.
فکر می کنم حالا که خواننده این متن با آب معدنی و چیزی که به این نام مصرف می کند آشنا شد نوبت به بخشی برسد که وی‍گی های این محصول را برای او توضیح بدهم:
آب معدنی باید زلال و بدون ذرات معلق و رسوب باشد. آب معدنی باید عاری از بو و مزه نامطلوب باشد.

یادآوری: طعم و مزه آب معدنی طبیعی برحسب شرایط محلی و وجود گاز و املاح مختلف آن ممکن است متفاوت باشد. و بار میکروبی و میزان فلزات در آن باید دقیقا مطابق استاندارد باشد.
هنگام خرید آب معدنی باید دقت کنیم:
در مورد بسته بندی این آب ها باید بگویم آب معدنی باید در محل نزدیک به چشمه و در ظروف مناسب و غیر قابل نفوذ پر و بسته بندی شده باشد . ظرفیت مجاز ظروف حداکثر ۴ لیتر می‏باشد که به نوع ترکیب شیمیایی آب و ظرف بستگی دارد . چنانچه آب بسته بندی پلاستیکی دارد باید از نوع پلاستیکهای مجاز و مناسب با آب معدنی که مورد قبول مؤسسه استاندارد ایران نیز باشد بوده و در این صورت اینگونه ظروف فقط یکبار مصرف ها می باشند.)

برچسب آب معدنی:
مشخصاتی که باید روی بطری آب معدنی درج شده باشد از قرار زیر می باشند.

نام و نوع فراورده: آب معدنی طبیعی
برچسب باید یکی از واژه های توصیفی مربوط و منطبق با نوع آب را بر روی خود داشته باشد:
شامل انواع آب هایی که در بالا اشاره کردم.نام و محل جغرافیایی سرچشمه آب معدنی بوضوح بر روی برچسب اعلام شده باشد.نام و نشانی کامل تولید کننده.نام و علامت تجارتی.ترکیبات شیمیایی.
حدود ترکیبات شیمیایی آب معدنی طبیعی باید بر روی برچسب ذکر گردد.
چنانچه فراورده حاوی بیش از یک میلی گرم در لیتر فلوئورید باشد باید عبارت «حاوی فلوئورید» بطور آشکار روی برچسب ذکر شده باشد. این نکته را هم یاداوری کنم که چنانچه آب معدنی حاوی بیش از دو میلی گرم در لیتر فلوئورید باشد باید عبارت زیر روی برچسب نوشته شده باشد:
« برای نوزادان و کودکان کمتر از هفت سال مناسب نمی باشد»
و همین طور اگر میزان نیترات بیش از ده میلی گرم در لیتر باشد باید عبارت زیر روی برچسب نوشته شود:
« برای نوزادان مناسب نمی باشد»
حجم برحسب سیستم متریک.شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
سری ساخت.زمان ماندگاری (روز – ماه – سال).شرایط نگهداری (نور و دما)

و اینکه موارد زیر در برچسب گذاری آب معدنی طبیعی ممنوع است:
ذکر خواص درمانی تحت هر عنوان
عدم استفاده از هرگونه عبارت یا تصاویر گمراه کننده.
منبع :زیتون ایرانی ۲

وظایف مسئول فنی صنایع غذایی

سایت ارشد صنایع غذایی ( foodsenior.ir ) مقالات علوم و صنایع غذایی : وظایف مسئول فنی صنایع غذایی

وظایف مسئول فنی صنایع غذایی

– مسئول فنی باید به صورت فعال در ساعات تولید و بسته بندی در کارخانه حضور داشته باشد و امور مربوطه را نظارت و سرپرستی نماید در غیر اینصورت پروانه اش به مدت سه ماه لغو می گردد . در صورتیکه مسئول فنی در دوره های آموزشی، سمینارها و گردهمایی مسئولین فنی شرکت می نماید، لازم است موضوع با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه بوده و منحصرا با تعیین جانشین موسسه اجازه فعالیت دارد.

– ابلاغ به موقع جهت تمدید پروانه های ساخت به مدیر عامل کارخانه و در صورت عدم اقداموی مراتب را به اداره نظارت برمواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاهمربوطه گزارش نمایند.

– مسئول فنی پس از ارائه استعفانامه به صورت کتبی به کارفرما و تایید و تحویل رونوشتبه اداره نظارت دانشگاه مربوطه تا معرفی فرد واجد شرایط که نمی بایست از یک ماه بیشترشود کماکان عهده دار مسئولیت فنی موسسه مورد نظر می باشد.

– با توجه به آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون، مسئولین فنی باید دارای یکسال سابقه کار وتجربه در یکی از موسسات علمی یا تحقیقاتی و یا صنعتی یا آزمایشگاهی در رشته مربوطهباشد و در غیر اینصورت تعهد نماید که ضمن انجام کار دوره یکساله تعلیماتی را که به اینمنظور از طرف وزارت بهداشت دائر خواهد شد با موافقت بگذراند.

– کنترل بهداشتی وکیفی کلیه بخشهایی مرتبط با تولید شامل : سالن تولید، انبار محصولنهایی که با مسئولیت سرپرستان هر قسمت انجام وظیفه می نمایند همچنین کنترلبهداشتی کارگران ودستگاههای تولید.

– آئین نامه اجرایی ماده هفت قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتیصراحت دارد که مسئولین فنی می بایست:

الف: در موقع ساختن و ترکیب مواد مورد نظر شخصا حضور داشته وامور مربوطه را نظارت وسرپرستی نماید.
ب: از هر گونه تغییر اساسی که در شرایط تاسیس و بهره برداری کارخانه یا کارگاه حاصلمی شود وزارت بهداشت را مطلع نماید.
پ: نظارت فنی وبهداشتی خود را کتبا به کارفرما گزارش دهد و کارفرما موظف به انجام نظرفنی و بهداشتی مذکور می باشد در غیر اینصورت مسئول فنی جریان امر را به اداره نظارت برمواد غذایی و بهداشتی دانشگاه مربوطه اطلاع می دهد تا رسیدگی و تصمیم لازم اتخاذشود.

– ماده ۹ آئین نامه اجرایی فوق الذکر اعلام می داردکه مسئولین فنی حق واگذاری پروانهمسولیت فنی خودرا به شخص دیگری ندارد و در صورت بیماری یا مسافرت و غیبتاوکارفرما موظف است به جای مشارالیه یک نفر واجد شرایط را به وزارت بهداشت (دانشگاهعلوم پزشکی مربوطه) معرفی نماید.

– پروانه بهره برداری ومسئولیت فنی متخلفین از این آئین نامه (آئین نامه ماده ۷ قانونمواد خوراکی وآشامیدنی ) (جز در مورد بند الف ماده ۸ که حکم خاصی دارد ) برای بار اولبه مدت یک ماه ودر صورت تکرار به مدت سه ماه لغو خواهد شد در صورت لغو پروانه مسئولفنی کارفرما موظف است فورا مسئول فنی دیگری معرفی نماید (ماده ۱۱) آئین نامه ماده ۷

– قانون تعزیرات مواد خوردنی و بهداشتی مصوب ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص مجازات متخلفین در صورت عدم حضور مسئول فنی در زمان تولید و بسته بندی:

مرتبه اول: تعطیل تولید تا حضور مسئول فنی واخطارکتبی با درج در پرونده
مرتبه دوم: علاوه بر مجازاتهای مرتبه اول– ضبط کالای تولیدی به نفع دولت
مرتبه سوم: علاوه بر مجازاتهای مرتبه اول– جریمه نقدی تا مبلغ یک میلیون ریال
مرتبه چهارم: تعطیل واحد تولیدی تا یکسال

-۱۰ ماده ۳۲ قانون تعزیرات، حضور مسئول فنی در کلیه مراحل تولید الزامی بوده ومسئولفنی باید نظارت دائم در امر تولید داشته باشد.
تخلف از این امر جرم بوده و متخلف به مجازاتهای زیر محکوم می شود:

مرتبه اول: اخطار کتبی ودرج در پرونده مسئول فنی
مرتبه دوم: علاوه بر مجازاتهای مرتبه اول جریمه نقدی تا مبلغ یکصد هزار ریال
مرتبه سوم: جریمه نقدی تا مبلغ پانصد هزار ریال
مرتبه چهارم: تعلیق پروانه مسئول فنی تا شش ماه

– تاییدیه بهداشتی و کیفی و صدور مجوز ورود مواد اولیه به کارخانه و مجوز خروجمحصول نهایی ازکارخانه توسط مسئول فنی انجام می گردد.
– آزمایشگاه کنترل بهداشتی وکیفی کارخانه زیر نظر مسئول فنی انجام وظیفه می نماید.

وظایف مسئول فنی, میلاد ابراهیمی, مقاله صنایع غذایی, دانشکده صنایع غذایی

پنیر و انواع آن | انواع پنیرها

پنیر و انواع آن | انواع پنیرها

شاید تا چند سال پیش تنها یک یا دو نوع پنیر در بازار وجود داشت. اما امروزه انواع و اقسام پنیر در بازار یافت می‌ شود که طعم‌های متفاوتی دارند.

پنیرهای خودمانی

اصلی ‌ترین پنیرهای معمول ایرانی‌ پسند، “لیقوان” و “تبریز” هستند. ویژگی اصلی این پنیرها استفاده از شیر کامل و غیرپاستوریزه است که همین نکته آن ها را به تب مالت پیوند می‌ دهد.

پنیر و انواع انواع پنیرها  cheeses its types cheeses lighvan

پنیر گودا

معروف ‌ترین پنیر نیمه سفت دنیا و هلندی‌ الاصل که بیشتر برای تهیه پیتزا، لازانیا، سالاد، صبحانه، سوپ، سس و گاهی هم شیرینی استفاده می ‌شود، پنیر گودا است. گودا از انواع پنیر‌های نیمه سخت است. به طور معمول رسیدن آن دو تا پنج ماه طول می ‌کشد. در آب نمک نگهداری می ‌شود و محتوی چربی آن ۴۰ تا ۵۲ درصد است.

پنیر پارمسان

قدیمی ‌ترین و معروف ‌ترین پنیر ایتالیایی است. لااقل ۸ ماه طول می‌ کشد تا این پنیر را درست کنند اما ارزش غذایی هر کیلوی آن معادل ۲۴ کیلو شیر تازه گاو است.
غنی ‌ترین پنیر از نظر پروتئین بوده و به دلیل کم ‌چرب و سهل‌الهضم بودن، برای افراد مسن و ورزشکار بسیار مفید است. پنیر نرسیده پارمسان را به عنوان پیش غذا و پنیر رسیده را هم به صورت رنده یا پودر شده به عنوان چاشنی در برنج و سوپ استفاده می‌ کنند.

پنیر موزارلا

اولین بار در ایتالیا تولید شده است و جزو پنیر‌های کِشدار و با طعم ملایم به حساب می ‌آید. هنگام بریدن آن، آب پنیر سفید رنگ و با اسانس شیر تخمیر شده از آن تراوش می ‌کند به همین دلیل جزو پنیر‌های تازه است. از سوی دیگر باید در یخچال نگهداری شود چون خاصیت ذوب شدن دارد و برای پخت غذاهای ایتالیایى مورد استفاده قرار می ‌گیرد مانند لازانیا و پیتزا و هنگام پخت و پز حالتی کشدار از خود نشان می ‌دهد که معمولا برای افراد بسیار مطلوب است.

پنیر خامه‌ای

یکی از خوش ‌خوراک ‌ترین پنیرها است. نوعی پنیر سفید نرم که طعم ملایمی دارد و ویژگی اصلی ‌اش داشتن میزان چربی و رطوبت بالاست. در واقع برای درست کردن آن از شیر پُرچرب و خامه استفاده می ‌کنند و نمی‌ گذارند پنیر به دست‌آمده، بماند تا به اصطلاح رسیده شود.

پنیرچدار

در پنیر چدار مقادیر کمی ‌نمک، خامه تازه یا ‌ترش افزوده می ‌شود. خانواده پنیر چدار یکی از خانواده ‌های پنیرهای نیمه سخت یا سخت است که دلمه آن بریده شده، به آرامی ‌حرارت می ‌بیند تا به شکل یک توده انباشته شده بدل ‌شود. این دسته از پنیرها عمر ماندگاری کوتاه و محتوی چربی آن ها ۵۰ درصد و طعمی‌ شبیه خامه دارند.

پنیر فیلا فیلا یا پنیرپیتزا انگلیسی

فیلا فیلا به معنای کشدار بودن، نوعی پنیر عمل‌آوری شده پیتزا است. این پنیر خواص بهتری نسبت به سایر پنیرهای پیتزا دارد. پنیر فیلافیلا از خاصیت ذوب بسیار استثنایی برخوردار بوده و به راحتی روی پیتزا پخش شده و به هیچ وجه آب نمی ‌اندازد.

پنیر بوتوکیزه

این نوع پنیر توسط ایتالیایی ‌ها ابداع شده و با سایر پنیرها تفاوت دارد. پنیر بوتوکیزه طعم ملایمی داشته و فاقد بوی معمولی پنیر است. در مجموع می‌ توان گفت مطابق هر نوع ذایقه‌ای است. به علت طعم کره‌ای که دارد آن را بوتوکیزه یا پنیر کره‌ای نام نهاده‌اند. به دلیل عطر و بوی خاص آن، نمی ‌توان این پنیر را به هنگام پخت با پنیر دیگری مخلوط کرد.
سایت کارشناسی ارشد صنایع غذایی www.FoodSenior.ir

۶ نکته مهم درباره‌ی روغن سرخ کردنی

۶ نکته مهم درباره‌ی روغن سرخ کردنی

سایت کارشناسی ارشد ( foodsenior.ir ) : با وجود آنکه هنوز هم خیلی‌ها اعتقاد دارند روغن نباتی مزه غذا را بهتر می‌کند، اما دیگر کمتر کسی است که برای سرخ کردن از روغن‌های معمولی استفاده کند.
معمولاً نسل جوان امروز را نسل روغن نباتی خطاب می‌کنند. این درست است؛ چون دوران کودکی‌مان با خورش‌های جاافتاده و برنج‌های پرروغن مادر که با روغن‌های جامد طبخ می‌شدند، گذشته است. یادم می‌آید در کابینت زیر گاز آشپزخانه مادربزرگ، همیشه چند پیت حلبی روغن‌های جامد ۵ کیلویی بود و وقتی مهمان می‌آمد، روغن غذا را ۲ برابر می‌کرد. آن روزها کسی از مضرات روغن جامد مطلع نبود، اما نسل روغن‌های پرطرفدار جامد در حال انقراض است و بخش اعظم روغن‌های مصرفی، روغن مایع گیاهی است.
در این بین روغن‌های مخصوص سرخ کردن نیز با ورودشان به بازار صنایع غذایی، به ما یادآوری کردند که روغن‌های مایع معمولی هم برای سرخ کردن و حرارت بالا تولید نشده‌اند. با وجود آنکه هنوز هم خیلی‌ها اعتقاد دارند روغن نباتی مزه غذا را بهتر می‌کند، اما دیگر کمتر کسی است که برای سرخ کردن از روغن‌های معمولی استفاده کند.
مدت زمان زیادی از تولید روغن‌های مخصوص سرخ کردن نمی‌گذرد و هنوز ابهام‌های زیادی در مورد نحوه مصرف، مواد تشکیل‌دهنده و کیفیت آن‌ها وجود دارد. دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس دراین‌باره توضیح داده‌اند.

چگونه روغن‌های سرخ کردنی در صنایع غذایی متولد شدند

فرمول روغن‌ها در اثر حرارت و در مجاورت اکسیژن هوا، تغییر می‌کند و در آن‌ها تغییرات شیمیایی و ترکیب‌های آکرولئین تولید می‌شود. این ترکیب‌ها در درازمدت برای سلامت انسان ضرر دارند و می‌توانند سرطان‌زا باشند. به همین دلیل، روغن‌هایی برای سرخ کردن تهیه شد که مقاومتشان نسبت به حرارت بالا باشد و دیرتر یا کمتر تجزیه شوند.

روش تولید روغن‌های سرخ کردنی چگونه است

برخی از روغن‌ها به دلیل اسیدهای چربی که دارند، در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارند. «پالم» یکی از دانه‌های روغنی است که تعداد کربن‌هایش (ذخیره اسید چرب) بالاست و به همین دلیل در ساخت روغن‌های سرخ کردنی از آن استفاده می‌شود.
اگر روغن سرخ‌کردنی هنگام استفاده دیرتر به نقطه دود رسید، کیفیت بهتری دارد ودر صورتی که پس از استفاده رنگ و ظاهرش کمتر تغییر کرد، نشانه مرغوبیتش است
۲ روش برای تولید روغن‌های سرخ کردنی وجود دارد؛ اولین روش هیدروژنه کردن است که در آن اسیدهای چرب اشباع‌نشده را اشباع می‌کنند. زنجیره اسید چرب ممکن است دارای پیوند دوگانه باشد که در این صورت مستعد فاسد شدن می‌شود، بنابراین برای اینکه مقاومت حرارتی بالا رود، باید پیوندهای دوگانه به پیوندهای یگانه تبدیل شوند. روش دیگر تهیه روغن‌های مخصوص سرخ کردنی، زیاد کردن زنجیره اسید چرب یا همان کربن‌هاست که به این روش «استری کردن» می‌گویند.

چه تفاوتی بین روغن‌های سرخ کردنی و روغن‌های مایع معمولی وجود دارد

روغن‌های سرخ کردنی زنجیره اسید چرب بلندتر و مقاومت بیشتر در برابر حرارت دارند اما مقاومت روغن‌های مایع معمولی به حرارت، کمتر است و اسیدهای چرب آن پیوندهای دوگانه دارند.

روغن‌های سرخ کردنی از چه دانه‌های روغنی‌ای تهیه می‌شوند؟ آیا این روغن‌ها را نیز می‌توان از دانه آفتابگردان تولید کرد

۷۰ درصد روغن‌های مخصوص سرخ کردنی را دانه روغن پالم تشکیل می‌دهند و فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد آن‌ها حاوی دانه‌های روغنی مانند آفتابگردان و سویا هستند. ۹۰ درصد روغن‌های مصرفی در کشور وارداتی است و کمتر از ۱۰ درصد آن داخل کشور تولید می‌شود. تولیدکننده اصلی دانه روغنی پالم هم کشور مالزی است. در حقیقت هم دانه‌های روغن و هم روغن اصلی از سایر کشورها وارد ایران و در اینجا تصفیه و وارد بازار می‌شود.

در بسیاری از روغن‌های مخصوص سرخ کردنی، تکه‌های جامد روغن دیده می‌شود، آیا این‌ها تکه‌های روغن جامد هستند که با روغن سرخ کردنی مخلوط شده‌اند

نه،‌ هرگز در روغن مخصوص سرخ کردنی، روغن جامد مخلوط نمی‌شود. اسیدهای چربی که در روغن مخصوص سرخ کردنی وجود دارند، نقطه ذوب متفاوت دارند و در دمای اتاق ممکن است برخی از آن‌ها نسبت به بقیه نقطه ذوب پایین‌تری داشته باشند و به صورت جامد دربیایند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف، بطری روغن را تکان دهید تا این تکه‌های جامد از بین بروند.

دود هنگام سرخ کردن

هنگام خرید روغن‌های سرخ‌کردنی به چه نکته‌هایی باید توجه شود؟ آیا می‌توان نوع سالم را از ناسالم تشخیص داد
هنگام خرید روغن سرخ‌کردنی مانند سایر محصولات غذایی باید به تاریخ تولید، انقضا و شرایط نگهداری آن توجه شود. انتخاب برند معتبر و شناخته‌شده بسیار اهمیت دارد. مردم نمی‌توانند از ترکیب‌های روغن‌ها سر دربیاورند و کیفیتشان را بسنجند بنابراین تنها راه، خرید روغن‌هایی است که در کارخانه‌های معتبر و شناخته‌شده تولید می‌شوند.
علاوه بر این، اگر روغن سرخ‌کردنی هنگام استفاده دیرتر به نقطه دود رسید، کیفیت بهتری دارد و در صورتی که پس از استفاده رنگ و ظاهرش کمتر تغییر کرد، نشانه مرغوبیتش است.
کیفیت روغن‌هایی که نقطه دود پایین‌تری دارند و پس از سرخ کردن رنگ و ظاهرشان تغییر چندانی نمی‌کند، بهتر است. نباید فراموش کرد که رنگ روغن نشان‌دهنده سالم یا ناسالم بودن آن نیست و نمی‌توان آن را شاخصی برای کیفیت روغن دانست. روغن‌ها در کارخانه به رنگ سفید هستند و مقداری بتاکاروتن به آن‌ها اضافه می‌شود تا رنگشان زرد شود
منبع:زیست آنلاین

خواص درمانی ذرت | مقالات صنایع غذایی articles food

خواص درمانی ذرت | مقالات صنایع غذایی articles food

سایت ارشد صنایع غذایی (FoodSenior.ir) مقالات صنایع غذایی – خواص درمانی ذرت: غشایی که روی بلال را می پوشاند، سبز رنگ می باشد . دانه های کروی شکل ذرت در اطراف محور مرکزی بلال قرار گرفته اند . این دانه ها به رنگ زرد یا قهوه ای می باشند .
ذرت دارای ارزش غذایی فراوانی است، ولی بعلت نداشتن گلوتن ( ماده چسب مانند گندم ) قابلیت تهیه نان را ندارد . بنابراین برای تهیه نان ذرت ، آرد آن را با آرد سایر غلات مخلوط می کنند.
ذرت از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.
سایر خواص آن عبارتند از :
– پماد ذرت خشک کننده زخمها می باشد.
– ذرت غذای خوبی برای پیشگیری از سرطان است.
– استفاده مداوم از ذرت از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.
– روغن ذرت کلسترول خون را پائین می آورد.
– روغن ذرت برای درمان اگزما مفید است.

health-benefits-corn

خواص درمانی کاکل ذرت

کاکل ذرت را قبل از رسیدن کامل میوه یعنی قبل از پژمرده شدن آن می چینند و به سرعت خشک می کنند . کاکل ذرت بعد از خشک شدن رنگ قهوه ای پیدا می کند.
برای درست کردن دم کرده کاکل ذرت ،‌مقدر ۳۰ گرم از آ ن را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت پنج دقیقه دم کنید.
– کاکل ذرت دارای مقدار زیادی پتاسیم است، به همین دلیل دم کرده آن ادرار آور است و آرام کننده دستگاه ادراری است.
– درد و ناراحتی های دستگاه ادراری را تسکین می دهد.
– سنگ مثانه ،‌التهاب و درد مثانه را از بین می برد.
– کاکل ذرت بطور کلی دستگاه ادراری را تمیز می کند.
به غیر از کاکل ذرت از برگ ، ریشه وساقه بلال نیز استفاده طبی به عمل می آید.
– جوشانده ساقه وسط بلال خونریزی بینی را بند می آرود.
– برای دفع سنگ مثانه از جوشانده برگ های ذرت استفاده کنید.
– جوشانده ریشه ذرت برای سوزش مجاری ادراری مفید است.
– جوشانده وسط ذرت درد شکم و معده را از بین می برد.
– در قدیم برای معالجه سوزاک از جوشانده ساقه بلال استفاده می کردند
منبع : IRANHEALERS.COM

فراوری مواد غذایی ،حلقه ی مفقوده در اقتصاد کشور ما ارزش افزوده ی مواد غذایی

فراوری مواد غذایی ،حلقه ی مفقوده در اقتصاد کشور ما ارزش افزوده ی مواد غذایی

مقالات تخصصی سایت ارشد صنایع غذایی (foodsenior.ir ) مقالات صنایع غذایی : فراوری مواد غذایی ،حلقه ی مفقوده در اقتصاد کشور ما ارزش افزوده ی مواد غذایی (صنایع غذایی)

چکیده مقاله ارزش افزوده ی مواد غذایی

در این تحقیق مطالعاتی حول محور کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در ایران و برآوردی کلی از میزان ضایعات و نقش صنایع تبدیلی در کاهش این ضایعات به کمک صنایع تبدیلی و همینطور ارائه راهکارهای عملی در این زمینه صورت گرفته است.

مقدمه
در ایران سالانه بین ۱۷ تا ۲۰ درصد تولیدات کشاورزی و حدود ۳۰ در صد از مواد غذایی از بین رفته و به ضایعات تبدیل می شود.این میزان،غذای ۱۵ میلیون نفر به ارزش ۱۰ میلیارد دلار می باشد. این در حالیست که در کشور های پیشرفته این میزان ضایعات را به کمک صنایع تبدیلی به حداقل رسانده و گرسنگی و فقر غذایی را به طور نسبی ریشه کن کرده اند.
صنایع غذایی در هر کشور وظیفه کاهش این ضایعات تا کمترین حد ممکن را بر عهده دارد .ایران نیز از این امر مستثنا نیست.در سالهای اخیر رشد صنایع غذایی در ایران پیشرفت قابل توجه ای داشته ولی این میزان نسبت به رشد کنونی جمعیت جوابگو نمی باشد.در ادامه ی بحث به بررسی این مطالب می پردازیم.

بحث
تولیدات ۳۰ سال پیش محصولات کشاورزی ایران و در ابتدای انقلاب اسلامی در حدود ۲۵ میلیون تن بوده است که هم اکنون با تلاش های فراوان این رقم به ۱۰۰ میلیون تن رسیده است و تا پایان برنامه بیست ساله توسعه (۱۴۰۴) با توجه به پیشرفت های کشور های جهان در صنعت کشاورزی و مبادلات تکنولوژی با یکدیگر این میزان باید به ۳۰۰ میلیون تن برسد.
۱۰۰ میلیون تن تولیدات کشاورزی ایران در حالی است که ظرفیت فعلی صنعت غذا در حدود ۲۰ میلیون تن بوده که به نسبت جمعیت حال حاضر بسیار اندک است. این ظرفیت مربوط به ۹ هزار واحد صنایع غذایی است که از حدود ۸۰ هزار واحد صنعتی در کشور به تولید غذای مردم می پردازند.لازم به ذکر است که حدود ۴/۱ این مجموعه ی ۹هزارتایی صنایع غذایی کشور به صنعت کنسرو و نیمه کنسرو تعلق دارد.
مشکلات ضایعات کشاورزی از زمان کاشت شروع شده و حتی پس از پروسس نیز ادامه دارد که این امر باعث می شود که برای بهبود وضعیت نیاز به اجرای اعمال بنیادین به شدت احساس شود.
این میزان ضایعات که هر ساله در بخش کشاورزی به وجود می آید معادل ۲۵ درصد درآمد نفتی هر سال کشوری نفت محور همچون ایران است.
بخشی از ضایعات در هنگام عملیات کاشت،داشت و برداشت و بخشی دیگر در مراحل بعد از برداشت شامل حمل و نقل، انبارداری یا سرد خانه گذاری،پروسس و نگهداری پس از پروسس می باشد.
ضایعات زمان کاشت شامل بذر هایی است که به دلیل سنتی بودن کشاورزی و استفاده نکردن از دستگاههای به روز و پیشرفته از بین می روند یا بارور نمی شوند.بسیاری از گیاهان زراعی به دلیل عدم رعایت فاصله ی کاشت رشد خود را کامل نمی کنند و به همین دلیل در هنگام برداشت به صورت ضایعات در می آیند.بیشترین میزان ضایعات در بخش تولید و مصرف نان اتفاق می افتد و علت آن را می توان عواملی چون پخت سنتی نان و به موازات آن کیفیت پایین نان و گندم مورد استفاده دانست.
سنتی بودن کشاورزی از تولید تا برداشت،شیوه های غلط نگهداری و انبارداری،نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی کافی برای جذب مواد خام ،فرهنگ نادرست مصرف و عدم توجه کافی در تهیه غذا،باعث ایجاد ضایعات از مرحله تولید در مزرعه تا سر سفره می شود .
یکی از سیاست های جدی دولت ها در امر امنیت غذایی کاهش ضایعات غذاست که در این راه اهمیت دادن به پروسس و کارخانجات تبدیل امری حیاتیست.
در گذشته تصورمی شد که امنیت غذایی با افزایش تولید غذا تامین می شود اما با رشد جمعیت و افزایش مردم گرسنه از یکسو و محدودیت عوامل و منابع تولید غذا نظیر زمین،آب و ….. از سوی دیگر نشان داد که این دیدگاه صحیح نیست و این دیدگاه مطرح شد که کاهش ضایعات مواد غذایی از مرحله تولید تا مصرف یکی از منابع جدید امنیت غذاییست که بهترین راه برای تحقق این دیدگاه افزایش صنایع تبدیلی به منظور کاهش قابل توجه ضایعات میوه و تره بار و محصولات کشاورزی و بازیابی آنهاست.

با ایجاد صنایع تبدیلی از قبیل کنسانتره ی میوه جات،کمپوت و همچنین نگهداری مناسب در سردخانه ها می توان این مقدار ضایعات را کاهش داد و حتی بخشی از این محصولات را صادر کرد و باعث افزایش ارزش افزوده ماده غذایی شد.
از بحث فوق می توان نتیجه گرفت که کشاورزی علمی بدون صنایع تبدیلی و تکمیلی کاری از پیش نخواهد برد.
در سبزی ،صیفی و میوه کمتر کشوری مانند ایران چنین حجم ضایعاتی را پس از برداشت دارد و بخشی از این محصولات پس از عرضه به بازار آنقدر فاسد هستند که قابلیت استفاده را ندارند.
در واقع نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی کافی در نزدیکی مزارع و عدم آگاهی کشاورزان از روش های درست کاشت، داشت و برداشت و استفاده از روش های سنتی کشت در کنار مقاومت مسئولان در کاربرد فناوری های نو وعدم معرفی آنها به کشاورزان ، کمبود نقدینگی و نبود برنامه ریزی دقیق در تولید از مواردی هستند که باعث عدم شکوفایی صنایع غذایی کشور هستند و سهم زیادی را در افزایش میزان ضایعات ایفا می کنند.
با شرایط موجود کمبود صنایع تبدیلی در کشور ما به شدت احساس می شود.وجود صنایع تبدیلی به صورت مستقیم بر کاهش ضایعات و افزایش صادرات و در نتیجه افزایش ارزش افزوده مواد غذایی تاثیر گذار است.افزایش صادرات اوج موفقیت هر صنعت به حساب می آید بنابر این برای مشخص شدن اهمیت کشاورزی به عنوان یکی از پایه های اصلی اقتصادی کشور، در کنار نفت نیاز به افزایش صنایع تبدیلی می باشد.
از آنجایی که بخش کشاورزی و صنایع غذایی دو رکن اصلی و پایه های اقتصادی کشور هستند که ارز آوری و سود اقتصادی بالایی را نصیب کشور می کنند توجه ویژه به پیشرفت و افزایش فعالیت های این بخش ها الزامی می باشد.
صنایع غذایی ایران با توجه به پتانسیل بالای بخش کشاورزی و تولیدات کم نظیر محصولات آن متاسفانه رشد کمی داشته که از دلایل آن می توان به واردات بی رویه مواد مشابه داخلی و صادرات مواد اولیه ی مرغوب اشاره داشت.حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد مواد غذایی مورد نیاز جامعه و ۹۰ درصد مواد اولیه کارخانجات صنایع غذایی را می توان از تولیدات محصولات کشاورزی داخلی تامین کرد اما واردات مواد غذایی از کشورهایی نظیر چین ،پاکستان،برزیل و کشور های عربی بخش صنایع تبدیلی ایران را با مشکل مواجه می کند.

صاحبان صنایع غذایی داخلی به دلیل عدم وجود امکانات مالی مناسب برای تهیه ی مواد اولیه خود در رقابت با مواد غذایی وارداتی حذف می شوند.
اکثر محصولات کشاورزی در یک دوره زمانی مشخص وارد بازار می شوند و این محدودیت زمانی صاحبان صنایع غذایی را برای تامین مواد اولیه به لحاظ مالی دچار مشکل می کند و از آنجایی که صنایع تبدیلی در بلند مدت نتیجه می دهد باب طبع سرمایه گذاران ایرانی که به دنبال سود در کوتاه مدت می باشند نیست و این سرمایه گذاران به واردات روی می آورند تا بلافاصله سود کلانی به دست آورند.
با این شرایط محصولات کشاورز خریداری نمی شود و اگر هم خریداری شود محصولات درجه یک آنها به منظور صادرات خریداری می شود و به این صورت خلا محسوسی در صنایع تبدیلی به وجودمی آید.
این در حالیست که صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی ،زمینه مناسب برای توسعه بخش کشاورزی را فراهم آورده و با افزایش تولیدات ،بهره وری ،ایجاد فرصت های شغلی ،تامین نیازهای اساسی،پیوند با دیگر بخش های اقتصادی ،کاهش نا برابری های منطقه ای و ارتقای درآمد خانوارهای کم درآمد روستایی را منجر خواهد شد.
به طور مثال ایرن از لحاظ تولید مرکبات رتبه ی ششم را در جهان دارا می باشد و در حال حاضر تنها با صادرات مرکبات به صورت خام در جهان شناخته می شود ولی می توان با افزایش صنایع تبدیلی و بسته بندی صحیح ارزش افزوده ی مرکبات ایرانی را ۱۰ برابر افزایش داد و با این عمل به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده گان محصولات پروسس شده ی مرکبات نیز شناخته شد.
در صورت حل شدن این مشکلات صنایع غذایی ایران تا حدود ۸۰ درصد توانایی رقابت در بازارهای جهانی را به دست می آورد.
در ادامه به ارائه ی راهکارهایی مناسب برای بهبود صنایع غذایی کشور می پردازیم.

راهکار های قابل بررسی
در زمینه کاهش ضایعات می توان با ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی در کنار مزارع تا حد زیادی از به وجود آمدن آنها جلوگیری کرد زیرا در این شرایط مواد اولیه فورا به کارخانجات تبدیل رسیده و امکان از بین رفتن آنها کاهش چشمگیری می یابد.
راه حل دیگر احداث کارخانجات در نزدیکی راههای ارتباطی مانند جاده ها،راه آهن و بنادر می باشد تا هم مواد اولیه و هم محصولات نهایی از طریق این راههای ارتباطی به سرعت وارد و یا خارج شوند.
راهکار دیگر آموزش نیروی کار انسانیست تا در طی فرایند های مختلف از ایجاد ضایعات جلوگیری کند.
روش دیگر استفاده از تکنولوژی های جدید است.
آمار ها نشان می دهد که پس از ورود هرگونه تکنولوژی جدید در عرصه ی کشاورزی ،تعداد زیادی از کارگران شغل خود را از دست می دهند ،شاید این امر باعث مخالفت بسیاری از کشاورزان و صنعت گران با ورود تکنولوژی های جدید باشد اما لازم به ذکر است که صنایع فرادست و فرودست کشاورزی نیز با همان سرعت افزایش تولید در کشاورزی بلکه بسیار سریعتر از آن شکل می گیرند و زمینه اشتغال را برای نیروی کار انسانی ،از کارگر ساده صنایع گرفته تا مهندسان،بازرگانان،فروشندگان و واسطه گران ایجاد می کند.

در این بخش به بیان چند نکته برای حل مسائل موجود در صنایع غذایی می پردازیم:
در وهله ی اول می توان به مسئله ی مدیریت اشاره کرد.در حدود ۲۰ سال پیش صنایع غذایی کشور روند رو به رشدی را در پیش گرفته بود و کشور به سمتی پیش می رفت که به عنوان یکی از بزرگان تولید مواد غذایی در کنار کشور هایی چون آمریکا و آلمان قرار بگیرد ولی متاسفانه به دلیل مدیریت ناکارآمد هزینه ها بالا رفت و سرمایه گذاری ها با شکست مواجه شد و این شکست عاملی شد تا سرمایه گذاری در این بخش منتفی شود.
بنابر این انتصاب مدیران شایسته و دارای تحصیلات مرتبط می تواند تا حد زیادی این صنایع را با موفقیت مواجه نماید.
صنایع تبدیلی می توانند پیش نیاز استراتژی صنعتی شدن و تامین کننده ی امنیت غذایی باشد.
صنایع تبدیلی نه تنها ضایعات کشاورزی را به حد اقل می رساند بلکه بسیاری از ضایعات را به مواد با ارزش غذایی تبدیل می کند.
بنابر این واضح است که سرمایه گذاری در این بخش از اهمیت ویژه ای بر خوردار است.
یکی از مشکلات اساسی صنایع غذایی فقدان سازمان مالی منسجم است که در نتیجه هیچ ارگان یا سازمانی از نظر مالی تولید کنندگان مواد غذایی را حمایت نمی کند.

عملکرد بخش کشاورزی ،کاهش ضایعات و رشد صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی تنها در راستای سرمایه گذاری موجه در بخش صنایع تبدیلی محقق می شود.انجام هر گونه سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی نیازمند هدف گذاری و برنامه ریزی صحیح و موجه به منظور افزایش ظرفیت صنایع فراوری و رشد تولیدات در بخش کشاورزی است.
صنایع تبدیلی می توانند به توسعه ی بازار تولیدات کشاورزی کمک کرده و سبب ارتقای سطح کیفی و بهداشتی محصولات و فراورده های کشاورزی شوند در ضمن اینکه امکان ابداع و تولید انواع فراورده های غذایی جدید را فراهم می کنند.
بنابر این راه حل دیگر کمک و حمایت مالی دولت از صنایع تبدیلی است تا زمانی که این صنایع به بازده مورد نظر برسند.
و در آخر جلوگیری از واردات بی رویه و حمایت از تولید کننده ی داخلی مواد غذاییست

نتیجه گیری
شکوفایی صنایع غذایی کشور مشروط به اصلاح ساختارهای تامین،تولید،مصرف و حمایت های دولتی از این بخش است. در نتیجه ی این اعمال نه تنها صنایع غذایی و کشاورزی رشد خواهند کرد،بلکه کل جامعه حرکت رو به جلویی را آغاز می کند.

منابع
Worldfood.ir
Jahannews.com
sabziran.ir
alonefarmer.ir
Pars biology.com
باشگاه خبرنگاران yjc.ir
پول نیوز poolnews.ir

ارسال مقالات تخصصی، تحقیق، پژوهش،پایان نامه به سایت کشاورزی ایران

شما دوست گرامی اگر مقاله، پژوهش،تحقیقی در اختیار دارید و میخواهید دیگران از اطلاعات شما بهرمند شوند، میتوانید مقالات حود را با مشخصات کامل (نام و نام خانوادگی،رشته تحصیلی،محل تحصیل،شغل،منبع مقاله ارسالی،تصویر چهره فرد ارسال کننده،شماره تماس ثابت یا تلفت همراه،سایت یا وبلاگ دارید آدرس آنها، به یاد داشته باشید مقاله،تحقیق ارسالی با فونت Tahoma – اندازه فونت ۱۰ – در فایل Notepad – word7 -Text Document ارسال شود) به ایمیل iranianagriculture.com@gmail.com ارسال نمایید. مقاله ارسالی توسط شما،با نام شما در سایت کشاورزی ایران ثبت خواهد شد.

خلاصه ای از طرح تولید نشاسته سیب زمینی

مقالات تخصصی سایت ارشد صنایع غذایی (foodsenior.ir ) مقالات صنایع غذایی : خلاصه ای از طرح تولید نشاسته سیب زمینی
– دریافت سیب زمینی : ۳۵ تن در ساعت (۸۴۰ تن در ۲۴ ساعت ،سالانه : ۰۰۰/۳۰۰ تن)
– نشاسته ۱۵۰ تن در ۲۴ ساعت (۰۰۰/۵۰ تن در سال )
سیب زمینی ، این محصول پر ارزش در ایران فقط برای مصارف خوراکی بکار می رود (%۹۹) در صورتیکه در کشور های اروپایی %۶۰ این محصول را برای مصارف صنعتی بکار می برند.
در ایران در برخی از کارگاهها بصورت کلاسیک %۱ نشاسته سیب زمینی برای مصارف چسب و صنعت نفت تولید می شود . با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی ایران ، می توان این محصول را در هر فصل از سال برداشت نمود و در برخی از مناطق ایران حتی دو بار کشت میتوان انجام داد. رشد تولید سیب زمینی در کشورمان آتیه درخشانی دارد و از این رو میتوان به استفاده از مصارف صنعتی آن خوشبین و امیدوار بود.
مصارف صنعتی سیب زمینی پس از استحصال نشاسته از آن آغاز می شود.

ابتدا به مواد تشکیل دهنده سیب زمینی نظری بیافکنیم
مواد تشکیل دهنده سیب زمینی
۷۵% آب
۲۳-۱۷% نشاسته
۵/۲% الیاف
۲% پروتئین
۱۱/۰% چربی
۱% ویتامین
۱% موادمعدنی

با توجه به این مواد و استفاده آن در بسیاری از صنایع ، بی جهت نیست که در صنعت ، امروزه سیب زمینی را طلای سفید یا جایگزین نفت می نامند . بدلیل مشهود و مستند ، استفاده نشاسته سیب زمینی در صنعت آنچنان فراگیر شده است که اطلاق عناوین مذکور بی جهت نبوده و منطقی جلوه می کند.
-نشاسته سیب زمینی به جهت ویژگی آن با نشاسته های دیگر چون نشاسته گندم و ذرت و مانیوک از نظر تولید و استفاده در صنعت اختلاف فاحشی دارد:
-نشاسته سیب زمینی در کاربرد صنعتی به انرژی کمتری در مقابل نشاسته های دیگر نیاز دارد.ش
-نشاسته سیب زمینی به جهت ویژگی مواد آن سالمترین و راحت ترین کاربرد صنعتی را دارد.
کاربرد نشاسته سیب زمینی (خام و تبدیل شده )
-صنایع غذایی : لبنیات – شیرینی – شکلات – انواع سس ها – مواد فریزری – کنسرو – ماکارونی
-صنایع دارویی : پوشش کپسول ها – استفاده از خاصیت چسبندگی نشاسته – جلوگیری از خونریزی در جراحی – جایگزین پلاتین در شکستگی استخوان که از پلیمر نشاسته تولید میشود – نخ بخیه ……….
-صنایع پتروشیمی و مواد پلاستیکی :چسبندگی مواد و استفاده از خواص پلیمری نشاسته
-صنعت ساختمان :بتون – سیمان – گچ – رونماهای ساختمانها – پل ها
-صنعت نفت : هموژن کردن گل حفاری و ایزوله کردن بدنه چاهها
-صنعت چسب سازی
-رنگ سازی
-صنعت تولید کاغذ و کارتن
-صنعت چوب (نئوپان و…)
-تولید فیلم
-صنعت نساجی و پارچه بافی
-تولید ظروف یکبار مصرف و وسائل بهداشتی سازگار با محیط زیست
-سرامیک –کاشی-چینی
-انواع شوینده ها

امروزه در کشورهای اروپایی کشاورزان را به عناوین مختلف برای تولید و افزایش کمیت و کیفیت سیب زمینی مورد حمایت قرار می دهند اما به جهت ویژگی آب و هوایی و اشباع زمین های کشاورزیموفقیت چندانی نداشته اند و از اینرو در کشورهای واجد شرایط برای کشت سیب زمینی اقدام نموده اند . همانگونه که اشاره شد کشور ما با توجه به شرایط آب وهوائی بهترین موقعیت تولید سیب زمینی را داردکه میتوان به تبعات صنعتی آن چشم امید بست.سرمایه گذاری طرح تولید نشاسته سیب زمینی (۳۵ تن در ساعت) در یک مرحله:
-زمین ۱۰ هکتار (۰۰۰/۱۵۰ ریال هر متر مربع ) ۰۰۰/۱۵۰میلیون ریال
-ماشین آلات تولید نشاسته و پروتئین سیب زمینی (خارجی) ۰۰۰/۰۰۰/۱۷ یورو ۰۰۰/۲۷۲ (هر یورو ۰۰۰/۱۶ ریال)
-ماشین آلات تولیدات جانبی (چیپس)و سیلو و خوراک دام ۰۰۰/۳۹
-تجهیزات و ماشین آلات داخلی ۰۰۰/۳۰
-ساختمان و محوطه سازی (تولید-اداری-انبار-جنبی) ۷۵۰/۹
-تاسیسات اداری ۵۰۰/۵
-هزینه های پیش بینی نشده ۰۰۰/۸
-آب و برق و گاز (آب۱۰ لیتر در ثانیه ،برق۲۵۰۰کیلو وات ،گاز ۷۰۰۰متر مکعب در سال) ۰۰۰/۵

جمع ۲۵۰/۳۸۴ میلیون ریال
نیروی انسانی (۹۰ نفر)
۱ – متخصص ۲۰ نفر
۲ – ماهر ۳۰ نفر
۳ – ساده ۳۰ نفر
۴ – مدیران اجرایی ۱۰ نفر
لازم به توضیح است که این تعداد نفرات برای مرحله اول طرح (مرحله مذکور ) جذب خواهند شد.
اصولا در اینگونه طرحها بر اساس تجربه کشورهای تولید کننده نشاسته سیب زمینی ، اکثر تولیدکنندگان خود در تولید سیب زمینی به نحوی از انحاء دخالت و شراکت دارند (تعاونی ها – کشت و صنعت ). از اینرو بهتر است که این طرح در قالب یک طرح کشت و صنعت اجرا شود.

سایت کشاورزی ایران – برآورد خرید و فروش در تولید روزانه:
سیب زمینی ۸۴۰تن ، کیلوئی ۷۵۰/۱ ریال ، روزانه ۴۷۰/۱ میلیون ریال
نشاسته ۱۹% روزانه ۶/۱۵۹تن
قیمت کل میلیون ریال قیمت هر کیلو ریال مقدار تولید ۲۴ساعت درصد مواد تولیدی
۴/۲۲۳۴ ۰۰۰/۱۴ ۶/۱۵۹تن ۱۹% نشاسته
۱۲۶ ۷۵۰۰ ۸/۱۶ تن ۲% پروتئین
۸/۱۶۳ ۶۵۰۰ ۲/۲۵ تن ۳% خوراک دام
۹۰ ۴۵۰۰۰ ۲ – چیپس
۲/۲۶۱۴ جمع کل فروش روزانه (میلیون ریال)

اختلاف خرید و فروش ۲/۱۱۴۴=۴۷۰/۱ – ۲/۲۶۱۴ میلیون ریال
در محاسبات فوق حداکثر قیمت سیب زمینی هر کیلوگرم ۲۵۰۰ ریال و حداقل مقدار نشاسته موجود در سیب زمینی در نظر گرفته شده است.
خاطر نشان میسازد که قیمت سیب زمینی صنعتی به مراتب ارزانتر از مصارف خوراکی آن است . در محاسبات طرح قیمت عمده بازار (میادین) در نظر گرفته شده است که این رقم مهمی در سود آوری نشاسته خواهد داشت . تجربه نشان داده است که قیمت سیب زمینی صنعتی کمتر از یک سوم قیمت بازاری آن میباشد که تقریبا ضایعات کشاورزی به حساب می آید.

مراحل اجرای طرح تولید نشاسته سیب زمینی

۱ – مطالعه و بررسی طرح از جوانب مختلف به منظور انتخاب محل مناسب تولید و پیش بینی جهت احداث و تعیین مقدار تولید آتی طرح از کلیه جوانب مالی و موقعیتی و جذب همکاریهای داخلی و خارجی .
۲- تاسیس شرکت
۳- تدوین برنامه طرح زمانبندی و پیشرفت فیزیکی
۴- انتخاب محل
۵ – خرید زمین

۶- مذاکره برای دریافت پیشنهاد ماشین آلات داخلی و خارجی
۷- انتخاب مدیران ، مشاورین و همکاران اولیه طرح
۸ – جذب تسهیلات مالی
۹ – ماشین آلات:
-خرید ماشین آلات خارجی و دریافت اطلاعات لازم برای ماشین آلات داخلی از شرکت خارجی (این مورد همواره در صنعت بدون همکاری داخل و خارج مشکل زا بوده است لذا از ابتدا باید انطباق این دو مورد را حل کرد )
-سورتینک
-بسته بندی سیب زمینی قابل ارائه به بازار در اندازه های مختلف
-تولید نشاسته و پروتئین و سیلوهای ذخیره نشاسته و پروتئین
-ماشین آلات تولید خوراک دام
-ماشین آلات تولید چیپس (به جهت سورتینگ و دارا بودن سیب زمینی مرغوب میتوان بخش تولید این مورد را در طرح پیش بینی نمود)

-ماشین آلات تولید نشاسته از نخود فرنگی که در هنگام خرید میتوان با اتخاذ تدابیر فنی پروسه را دو منظوره انتخاب کرد.
-سیلوی ذخیره نخود فرنگی
۱۰- مطالعه و طرح تولید پلیمر نشاسته بعنوان یک طرح کاملا مستقل
۱۱- طرح فاضلاب و تصفیه آن به منظور استفاده مجدد از آب و ایجاد حوضچه های تصفیه و پرورش ماهی
۱۲- در صورت بروز مشکل در فاضلاب و عدم موفقیت در پرورش ماهی در طی مدت تولید می توان برای تبخیر آب و راه انداختن توربین بخار به منظور تولید برق نیز برنامه ای تنظیم نمود.
۱۳- به جهت وابستگی طرح به محصولات کشاورزی بهتر است از ابتدا طرح را در قالب کشت و صنعت اجرا نمود.

۱۴-برای اینکه این طرح در سالهای آتی از تکامل خود باز نایستد پیش بینی تولید نشاسته و گلوکز تا اتانول از ذرت را میتوان همزمان یا بعد از نشاسته سیب زمینی در دستور کار قرار داد. نشاسته ذرت هم برخی از موارد مصرف سیب زمینی را پوشش می دهد و آرد آن قبل از نشاسته مصارف شیرینی پزی ، ماکارونی ، نان ، پفک ، و کورن فلکس و … دارد که در کشور ما ذرت میتواند بدینوسیله و با ایجاد چنین واحدهایی کشت خود را گسترش دهد. امروزه در اکثر کشورها در صنایع غذایی ذرت نقش اول را بازی می کند و بقوت میتوان گفت که ذرت بنا به دلایلی که در این مقال نمی گنجد جای گندم را خواهد گرفت.
با ایجاد این طرح می توان بخش کوچکی از تولید نشاسته و نیاز به آن از نقطه مصرف داخلی و صادرات آن را بدست آورد.
اکثر کشورهای اروپایی که سر آمد تولید این محصول هستند به جهت عدم گسترش تولید سیب زمینی (محدودیت زمینهای کشاورزی ) از تعهدات خود عقب مانده اند . در چند سال اخیر تولید سیب زمینی در اروپا نه تنها افزایش نداشته است بلکه به جهت اوضاع جوی و آب هوایی لطمات شدیدی دیده است به طوریکه در چند سال گذشته کشور آلمان که در راس این صنعت قرار دارد ۱۱% از تعهدات خود در تامین نشاسته مشتریان عقب مانده است. این موارد ما را برای تولید و پر کردن فضاهای مورد نیاز مصرف تشویق میکند چرا که کشور آلمان با تولید حداقل دو میلیون تن نشاسته در سال با چنین مشکلی روبرو شده است .
طرح ما در نهایت سالی ۵۰ هزار تن نشاسته تولید خواهد کرد که میتواند بخش کوچکی از فضاهای خالی منطقه که ۴۰% نشاسته آلمان در آسیا مصرف میشود ، را از آن خود نماید.

آلودگی محیط زیست و فاضلاب ناشی از تولید

در طرح تولید نشاسته سیب زمینی و پروتئین آن ، مشکل فاضلاب و آلودگی محیط زیست مطرح نیست ، چرا که با سرمایه گذاری اندک آنهم فقط برای زلال سازی آب ناشی از تولید که گل و لای پروسه را به همراه دارد، می توان با ته نشین کردن و هوادهی در حوضچه های پیش بینی شده ، آب نهایی را برای مصرف مجدد در تولید نشاسته ، کشاورزی و صنعتی به ویژه پرورش ماهی قابل استفاده نمود.
با اجرای این طرح بیش از ۲۰هزار هکتار زیر کشت سیب زمینی قرار خواهد گرفت و پرسنلی که برای این منظور مشغول بکار خواهند شد آنچنان طیف وسیع و گسترده ای را شامل می شود که نیازی به توضیح آن نیست . پس از نشاسته تولیدات جنبی و پلیمر آن نیز یکی از منابع دیگر جذب نیروی انسانی خواهد بود.
رشد و گسترش این بخش تولیدی که در دستور کار صنعت جهانی قرار گرفته است آینده روشنی دارد و از هر سو به نفع ماست که این طرح ملی و میهنی را هر جه زودتر ایجاد و به پیش ببریم.
رقم سرمایه گذاری این طرح را میتوان بر اساس تجربه و شتاخت علمی و فنی دقیق از طرح تا ۱۵% تقلیل داد.
محقق: محمود – عبادی برنا
بخش مقالات تخصصی صنایع غذایی سایت ارشد صنایع غذایی (foodsenior.ir )
منبع : iranfoodnews

خواص روغن هسته انگور

مقاله خواص روغن هسته انگور

مقالات تخصصی سایت ارشد صنایع غذایی (foodsenior.ir ) – هسته انگور : روغن هسته انگور چنان که از نامش برمی آید، روغنی است که از هسته ی انگور به دست می آید. در اروپا و آمریکا و ایتالیا این روغن تولید و به ایران هم صادر می شود.

استخراج روغن مایع از هسته ی انگور

استخراج روغن مایع از هسته ی انگور در حقیقت در اول قرن نوزدهم میلادی کشف گردید ولی مطالعات و بررسیهای دقیق علمی بر روی این روغن در طی جنگ دوم جهانی به عمل آمد.
روغن هسته ی انگور یک روغن خوشمزه و ایده آل برای آماده کردن غذاهای سرد وگرم است و سالهاست که در آشپزخانه ها ی اروپا به خاطر طعم خوش و فواید بهداشتی آن به روغن های دیگر ترجیح داده می شود.

تهیه ماده ی اولیه ی این روغن هسته انگور

برای تهیه ماده ی اولیه ی این روغن کشت مخصوصی صورت نمی گیرد و از سوی دیگر با استفاده از هسته ی انگور مانع از آلودگی محیط زیست می شود. این روغن از هسته ی انگورهایی است که پس از آبگیری برای آب انگور و سرکه مصرف می شوند و در یک روند سالم جهت استحصال روغن مورد استفاده قرار می گیرند.
حدود صد سال است که روغن هسته ی انگور Grape seed oil (GSO) به طور گسترده در اروپا و نیز ایالات متحده ی امریکا به عنوان مکمل و جایگزین روغن های دیگر به کار می رود.
استفاده از این روغن به اوایل قرن ۱۶ میلادی برمی گردد. ویژگیهای منحصر به فرد روغن هسته ی انگور موجب شده که در سالهای اخیر در اکثر کشورهای اروپایی از آن در پخت و پز Cooking و سرخ کردن Frying و در موارد آرایشی و بهداشتی و… استفاده شود.
به طور کلی روغن هسته ی انگور بعد از فشردن ( مرحله ی Pressing ) و تصفیه ی هسته ی انگور Refining واریته Vitis vini fera به دست می آید. هسته حدود ۴/۱ وزن کل میوه انگور را تشکیل داده و %۲۰-۱۰ روغن دارد. این روغن به رنگ سبز یا زرد روشن بامزه و بوی بسیار ملایم است.

روغن هسته ی انگور

روغن هسته ی انگور فاقد اسید چرب ترانس، کلسترول، اسید چرب آزاد وسدیم است و درمقابل منبع بسیار غنی از ویتامین E ، اسیدهای چرب ضروری Essential Fatty Acid به ویژه اسید لینوئیک (W6) امگا شش می باشد.
روغن هسته ی انگور محتوی ترکیبات فنولی، بتاکاروتن، استروئیدها (کامپسترول Campesterol ، بتاسیتوسترول B-Sitostrol ، استیگما استرول Stigmastrol ) ویتامین E (60-120mg/100gr)، ویتامین D ( 100g، ۴/۰۳ mg )، ویتامین A ( 100 g، ۸/۰۶ mg ) و ویتامین C بوده و در بین روغنهای مصرفی دیگر دارای بیشترین مقدار اسید لینوئیک به طور میانگین ۷۵ درصد است. در جدول زیرترکیب اسیدهای چرب موجود در روغن هسته ی انگور آمده است:
امگا ۳ لینولئیک اسید C18 H30 O2 1- 0.3
امگا ۶ لینولئیک اسید C18 H32 O2 78-57
امگا ۹ اولئیک اسید C18 H34 O2 28- 12
استئاریک اسید اکتادکانوئیک اسید C18 H36 O2 6.5- 3
پالمتیک اسید هگزاد کانوئیک اسید C16 H32 O2 11- 5
پالمتیک اسید هگزاد سنوئیک اسید C16 H30 O2 1.2- 0.5
روغن هسته ی انگور به رنگ زرد مایل به سبز است و فاقد بو و دارای طعمی مطبوع می باشد و از نظر خواص تغذیه ای با روغن زیتون قابل مقایسه است. روغن هسته ی انگور صددرصد طبیعی است و هیچ ماده ی شیمیایی به آن اضافه نمی شود. این روغن بر خلاف روغن های دگر دود نمی کند و نمی سوزد که نه تنها بر طعم اصلی غذا تأثیر نمی گذارد بلکه اندکی طعم کره ای به آن می دهد. این روغن فاقد سدیم و کلسترول بوده و میزان اسیدهای چرب غیراشباع آن تا ۹۰ درصد می رسد.
اسیداولئیک، اسید پالمتیک، اسید لینوئیک، اسید استئاریک و اسید آراشیریک از اسیدهای موجود در روغن هسته ی انگور است، روغن هسته ی انگور دارای بالاترین مقدار اسیدلینوئیک یعنی ۷۸ درصد است. این اسید همان امگا شش است که از اسیدهای چرب است و برای بدن بسیار ضروری است که بدن قادر به تولید آن نیست. ( در مورد اسیدهای چرب ضروری به طور کامل در مقاله امگا سه و امگا شش توضیح داده شده است).
این روغن علاوه بر اینکه فاقد سدیم و کلسترول است، ویتامین E، ویتامین C و بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A ) از مهمترین ویتامین های موجود در آن است.
ظاهر : مایع روغنی، شفاف و بدون ته نشینی در ۲۰ c.
رنگ : زرد مایل به سبز
بو : بدون بو یا با بوی بسیار ملایم
مزه : کمی مزه ی آجیلی مطلوب
طعم : گس
اسیدیته ( در حد اسید اولئیک ) ، ۰.۶۰ >
عدد پراکسید ( meg o 2 / kg ) 10 >
عدد یدی ( ریجس ) ۱۵۰- ۱۲۸
عدد صابونی شدن ( mg KOH/g ) 194- 188
وزن مخصوص ( ۲۰C / آب ۲۰C ) 0/920-0/926
مواد غیرصابونی (g/kg ) 20>
اندیس رفراکت ( ۲۰c) 477/1 – ۴۶۷/۱
نقطه ی ذوب ۱۶۰ c یا ۳۲۰ F
روغن هسته ی انگور به طور طبیعی فاقد کلسترول است و در حالی که خاصیت ازدیاد میزان کلسترول مفید HDL را دارد. میزان کلسترول مضر LDL و تری گلیسیرید و نمک های آلی حاصل از ترکیب گلیسیرین و اسیدهای چرب را کاهش می دهد و هم چنین سرشار از ویتامین E است و در نتیجه نقش بسیار موثری در جلوگیری از امراض قلبی دارد و مانع لخته شدن خون در رگها می شود.
حتماَ می دانید که آنتی اکسیدانها سلاح مبارزه با رادیکال های آزاد هستند. رادیکال های آزاد بمب های تخریب کننده ای هستند. این بمب های تخریبی در اثر بسیاری از مواد آلوده کننده مثل مواد شیمیایی، الکل ها، داروها، دود سیگار، خوردن چربی خصوصاَ روغن های جامد، فعالیت میکروب ها و ویروس ها در بدن، حتی برخورد اشعه ی خورشید به پوست ، برخورد اشعه X بر بدن و سوختگی به وجود می آیند که در رگ ها حرکت می کنند،سلول را می شکند. آن چه این مولکول های مضر را تخریب می کند، آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین C، ویتامین E، بتاکاروتن (در سبزیجات فراوان است)، سلنیوم، بسوفیاونوئید و بسوفیاوانول است. روغن هسته ی انگور غنی از پروآنتی سیانین (PCO )، یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می تواند جلوی تخریب های سلولی در اثر رادیکال های آزاد را بگیرد و بافت های پیوندی را تعمیر و تقویت کرده و به فعالیت آنزیم ها کمک کنند.
تحقیقات بسیاری نشان داده که آنتی اکسیدان ها ضد سرطان اند و از بروز همه نوع سرطانی جلوگیری می کنند.
تحقیقات نشان داده افرادی که ویتامین E و سلنیوم کمتری مصرف می کنند یازده برابر بیشتر در معرض سرطان هستند. Pco موجود در هسته ی انگور خیلی فقیرتر از ویتامین E است و در عین حال از تخریب DNA سلولی هم جلوگیری می کند. طبق گزارش دندانپزشک ها مصرف انگور و روغن هسته ی انگور در سلامت دندان ولثه ها بسیارموثر است زیرا آنتی اکسیدان موجود در آن از خرابی دندان جلوگیری می کند و موجب می شود لثه ها سفت و صورتی رنگ باقی بمانند. پس مصرف انگور در مبتلایان به عفونت های دهان بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد Pco موجود در هسته ی انگور از اثر تخریبی رادیکال ها جلوگیری کرده و موجب سلامت پروتئین کلاژن سلول های بنیادی می شود.
مصرف Pco به شدت موجب بهبود افراد مبتلا به هر نوع عارضه سلول های بینایی خصوصاَ تحلیل لکه ی چشم می شود. از این رو عصاره ی هسته ی انگور در درمان آب مروارید و آب سیاه موثر است.
نکته ی مهم در سلامت پوست جلوگیری از پیرشدن آن است که با حفظ تناسب پروتئین های کلاژن و الاستین (پروتئین های موجود درپوست) امکان پذیر است.
روغن هسته ی انگور، پوست را در برابر اشعه ی ماورابنفش خورشید محافظت می کند و ازچروک شدن و ایجاد سرطان در آن جلوگیری می کند. این ماده موجب تقویت بافت پیوندی پوست و حفره های چربی شده و موجب جوانی پوست می شود. افرادی که از این عصاره استفاده کرده اند، گفته اند که موجب پرشدن پوست و کاهش اثر زخم های قدیمی و ترک های حاصل از لاغرشدن بعد از چاقی و گلوله های چربی خصوصاَ در ران ها شده است.
بعضی از پزشکان عقیده دارند مصرف Pco موجب بهبود بیماران مبتلا به MS می شود و جلوی پیشرفت عوارض MS را می گیرد. Pco این قابلیت را دارد که از مرز خونی مغز عبور کند و به سلول های مغزی وارد شود. با مصرف Pco بیماران ابراز می دارندکه نظم ذهنی بهتری دارند. این روغن پاسخ های ایمنی و آلرژیک بدن را کاهش می دهد و در بیماری های فلج و دردهای کمر مفید است.
روغن هسته ی انگور از جمله روغن هایی است که علاوه بر خواص با ارزش تغذیه ای، دارای خواص درمانی و دارویی و شفابخش است. در ادامه مهمترین این موارد بیان می شود:
۱) حفاظت از سیستم قلبی – عروقی بدن و مقابله با خطر ابتلا به تصلب شرایین و ارترواسکلروزیس
Arteriosclerosis ارترواسکلروزیس:
روغن هسته ی انگور به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از فلاونوئیدها Flavonoids به عنوان آنتی اکسیدان های بسیار قوی، DNA سلول ها را در مقابل آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد حفظ می کند. آنتی اکسیدان های موجود در این روغن باعث مهار رادیکال های آزاد می شوند، خاصیت آنتی اکسیدانی Gso ، ۵۰ برابر ویتامین E و ۲۰ برابر ویتامین C است.
در یک بررسی روی انسان، تغذیه ی روزانه ۳۰۰ mg از روغن هسته ی انگور به مدت ۵ روز اثرات قابل توجهی در جلوگیری از آسیب به DNA را نشان داد.
۲) کمک به کاهش کلسرول خون Low density lipoprotein LDL و تری گلیسیریدها و نیز افزایش مقدار کلسترول خوب بدن High density lipoprotein HDL : مطالعات نشان می دهد مصرف روغن هسته ی انگور به صورت روزانه، سطح HDL خون را از ۱۰ درصد به ۱۳ درصد افزایش داده، در نتیجه خطر حملات قلبی ۵۲ – ۳۰ درصد کاهش می یابد.
در یک بررسی که توسط تیم تحقیقاتی در دانشکده ی پزشکی امریکا روی ۴۶ زن و مرد با سطح HDL پایین انجام شد، افراد حدود ۵/۱ انس روغن هسته ی انگور را در پخت وپز روزانه ی خود استفاده می کردند. آزمایشات خون آن ها بعد از سه هفته، تغییرات قابل توجهی را در نسبت LDL به HDL نشان داد به طوری که LDL به میزان ۷ درصد کاهش و HDL به میزان ۱۳ درصد افزایش یافت. تحقیقات نشان داد که به ازای افزایش یک درصدی در میزان HDL خون خطر ابتلا به بیماری های قلبی ۳ درصد و نسبت LDL به HDL نیز ۶/۱۵ درصد کاهش می یابد.
۳) حفظ فشار خون در سطح متعادل و کاهش تشکیل لخته خون :
اسید لینولئیک (امگا شش) یک اسید چرب ضروری است که بدن قادر به سنتز آن نبوده و باید از طریق مصرف مواد غذایی به بدن برسد. در رژیم غذایی روزانه ی یک فرد بالغ باید ۱۵ گرم از این اسید وجود داشته باشد که Gso غنی ترین منبع آن است. این اسید چرب در ساخت پروستاگلاندین ها Prostaglandins (اسیدهای چرب حلقوی سیکلوپنتان که به هورمون های موضعی معروفند) نقش مهمی دارد.
این ترکیب باعث کاهش تشکیل لخته ی خون و جلوگیری از افزایش فشار خون می شود.
۴) کاهش خطر ابتلا به سرطان : طبق تحقیقات انجام شده مصرف روغن هسته ی انگوراثرات ضدسرطانی قابل توجهی داشته و در از بین بردن سلول های سرطانی سینه و معده مؤثر است.
Gso موجب تخریب سلول های سرطانی شده و در عین حال به سلامت سلول های طبیعی و سالم کمک می کند.
۵) کمک به طراوت و شادابی پوست و بافت ها ی بدن :
Gso سبب تسکین سوزش پوست و تقویت آن می شود، استفاده ۳-۲ قطره Gso خالص روی پوست باعث تازگی، التیام و کنترل رطوبت پوست می شود. اثرات شفادهندگی و مسکن بودن روغن هسته ی انگور روی پوست به اثبات رسیده است.
Gso برای تقویت، نرم کنندگی و درخشش موی سر نیز مؤثر است. این روغن از کلاژن، الاستین و اسیدهیالورویک در مقابل حملات آنزیم های مختلف محافظت کرده و به جلوگیری از واکنش های آلرژی زا در خارش پوستی و انواع بیماری های پوستی کمک می کند.
مطالعات مختلف نشان داده است که روغن هسته ی انگور موجب کاهش ورم و آماس پوستی می شود.
۶) کمک به سلامت چشم : روغن هسته ی انگور خطر ابتلا به بیماری آب مروارید Cataract را کاهش می دهد.
۷) کمک به حفظ ساختار سلول های اپتیلیوم و سلول های عصبی.
۸- کند شدن فرایند پیری
۹) مصرف یک قاشق غذاخوری روغن هسته ی انگور تقریباَ نیاز روزانه ی بدن به ویتامین E را برطرف می کند.
۱۰) هریک قاشق غذاخوری روغن هسته ی انگور ۱۲۰ kal انرژی تولید می کند.
۱۱) روغن هسته ی انگور از نظر ویژگی های تغذیه ای با روغن زیتون قابل مقایسه بوده و حتی از نظر طعم برآن برتری دارد.
۱۲) Gso از جمله روغن هایی است که هضم بسیار آسانی دارد و مدت کوتاهی بعد از مصرف عملکرد خود را در بدن نشان می دهد.
بخش مقالات تخصصی صنایع غذایی سایت کشاورزی ایران (www.iranianagriculture.com)
منبع : IRANFOODNEWS

کارشناسی ارشد صنایع غذایی (foodsenior.ir)